Finance
Úplně na začátek připomeňme, že zatímco jedno dítě v ústavní péči stojí stát přes 40.000 Kč měsíčně, v pěstounské péči je to 7. - 10.000 Kč.
Měsíční rozdíl tak činí minimálně 30.000 /roční min. 360.000/ Kč na JEDNO dítě.
V případě tříčlenné sourozenecké skupiny je to 1.080.000,- Kč ročně.
...............................................................................................................................
"Je nutné si uvědomit, že sociální dávky mohou zajistit pouze základní životní potřeby. Vyšší životní úroveň by si měl každý občan, pokud je to možné, zajišťovat zejména vlastním přičiněním a odpovědným rozhodováním, bez ohledu na to, zda vychovává děti vlastní nebo děti svěřené do pěstounské péče."
Takové je oficiální stanovisko MPSV, zaslané dopisem Mgr. Jiřím Králem. Dopis byl nabídnut ANRČR k zveřejnění na jejich webu a ta zveřejnění odmítla.
..................................................................................
Financování školních aktivit v přehnané míře :-) (Jana1, 8.11. 2011)
Milé maminky a teď nejspíš i tatínkové. V posledních letech se na našich školách i školkách objevil nový trend. Přehnané množství různých kulturních vložek v podobě placených přednášek, divadelních představení, hudebních vystoupení, ukázek ptactva atd … |
A my ze svých rodinných rozpočtů ukrajujeme každý měsíc nemalé částky. Odmítnutí nebo alespoň omezení těchto aktivit nám připadá riskantní. A tak i když neradi, sponzorujeme všechny ty kumštýře, kteří se také musí z něčeho uživit. V našem kraji bychom například divadlo Sváťa mohli mítí zapsané v rozvrhu hodin. Máme tři školáky na prvním stupni a dvě děti ve školce. Je to až zarážející, ale když Sváťa zavítá do našich řad, k účasti jsou zváni všichni. Představení je určené jak pro školku tak pro čtvrtou třídu a probíhá v době vyučování, takže odmítnou je nemožné.S tarší děti to už ani nebaví. V minulém měsíci jsme všem dětem platili přednášku na téma jak se chovat když vidím cizího pejska. Zaplatili jsme pětkrát 40 kč a starší děti jsou bohatší o dvě informace. Když hladíme neznámého pejska tak si ruce umyjeme mýdlem. Když se proti nám rozeběhne cizí pes, sedneme si na bobek a rukama si kryjeme hlavu. Mladší děti si pamatují, že pejsek kterého tam paní měla byl černý a mohly si ho pohladit. Podobných placených přednášek proběhlo v tomto školním roce již několik. Zatím trpělivě platíme jako ostatní.
A tak mě napadá že se začnu bránit. Zvažujeme s manželem informovat školu, že pokud budeme nuceni financovat pravidelnou deratizaci hlav celé rodiny, bude to na úkor Sváťova honoráře. Nemám v podstatě výhrady ke kulturnímu vyžití a osvětě dětí, ale pokud půjde o upřednostnění priorit tak je jasné, že vši vyhrají. Jen pro lepší představu - drahé přípravky s kterými stojí vyčistění jednoho skalpu okolo 500 Kč, vůbec nepočítám. Věnujte prosím zvýšenou pozornost kontrole hlavy Vašich dětí. Ve škole jsou opět vši. Vybíráme 40 kč na divadlo Sváťa. :-) |
Drsná čísla
(Vladimír 3. 11. 2011 8:08)
Jsme rodina se čtyřmi dětmi v PP, ve věku 5, 6, 15 a 16 let. Provedl jsem malé porovnání skutečných nákladů na jejich péči s porovnáním výší příspěvků na ně. U většiny položek se dá obtížně oddělit spotřeba dětí od spotřeby dospělých. Proto jsem celkové výdaje za rodinu vydělil šesti a v rámci objektivity snížil podíl dětí o nějaký zlomek v neprospěch nás, náhradních rodičů. Nejdříve uvedu celkové náklady u hlavních požek a potom je podrobněji rozeberu na jednotlivé děti.
18-20 tis. jídlo,prášky na praní,mýdla,toal.pap.,...
2900,-měsíční záloha na elektřinu (většinou mírně doplácíme)
500,-voda (většinou mírně doplácíme)
1600,-topení (ročně protopíme 18-20tis.)
chlapec 5 let
2500,-jídlo
100,-léky a regulační poplatky
400,-elektřina
50,-voda
250,-topení
200,-nábytek a lůžkoviny
300,-oblečení a obuv
600,-doprava(nafta+opravy,leasing jsem nepočítal)
100,-povinné akce ve školce(dobrovolně povinný dar školce,divadla,..)
480,-obědy ve školce
4980,- celkem
-3680,-dávka pro potřeby dítěte
-500,-dětské přídavky
Rozdíl činí -800,-
dívka 6 let
v nákladech se v podstatě neliší od svého bratra
4980,- celkem
4508,-dávka pro potřebu dítěte
500,-dětské přídavky
rozdíl činí +28,-Kč
dívka 15 let (zatím na ZŠ)
3000,-jídlo,...
100,-léky a regulační popl.
500,-elektřina
50,-voda
250,-topení
200,-nábytek a lůžkoviny
500,-oblečení a obuv
600,-doprava
500,-obědy ve škole
900,-autobusy do školy
200,-školou pořádané akce
6800,-náklady celkem
5175,-dávka pro potřeby dítěte
580,-dětské přídavky
rozdíl činí -1045,-Kč
chlapec 16 let (prvním rokem na SŠ)
3000,-jídlo,...
100,-léky a regulační poplatky
500,-elektřina
50,-voda
250,-topení
200,-nábytek a lůžkoviny
500,-oblečení a obuv
600,-doprava
2200,-autobusy do školy
1500,-učebnice,učební pomůcky,školou pořádané akce
500,-obědy ve škole
náklady celkem 9400,-
5175,-dávka pro potřebu dítěte
625,- dětské přídavky
rozdíl činí 3600,-Kč
Snažil jsem se být maximálně objektivní. Pokud jsem si nebyl zcela jistý, raději jsem částku snížil. Nezapočítal jsem do nákladů hypotéku (i když by jsme bez dětí tak velký dům nepotřebovali) leasing (bez dětí by jsme tak velké-drahé auto nepotřebovali) půjčku na stavební úpravy (bez dětí by jsme žádné nedělali).
Přesto dnes dotujeme potřeby dětí minimálně 5417,-Kč měsíčně.
Za rok vyjde ze ZŠ 15ti letá dcera. Náklady na její další vzdělávání stoupnou o další cca 3 tisíce. Za další rok nastoupí do ZŠ naše nejmladší děti najednou a náklady nám opět stoupnou o cca 2 tisíce.
Můžu ignorovat inflaci, ale pochybuji, že ona bude ignorovat nás.
.........................................................................................................................................................................
Komentáře
Přehled komentářů
Příspěvek pro potřeby dítěte, jak to vlastně je ?
(Jana1, 3. 11. 2011 12:58)
Mohli by jsme se zaměřit pouze na ten příspěvek pro potřebu dítěte.Všimněte si toho názvu. Co znamená slovo příspěvek ?To znamená že nám na to pouze přispívají , nikoliv to uhradí celé.Není už to špatně ?
Když nám dají příspěvek na převzetí dítěte , tak to tak odpovídá.Náš je dům , topení., auto…a stát nám přispěje na postel ,oblečení , učebnice …tedy spíše na něco z toho. Ale pokud se jedná o pravidelnou částku která je pro dítě na které nemáme vyživovací povinnost tak to by jsme neměli dostávat jen příspěvek.
Tu částku kterou měsíčně vydáváme je třeba opravdu sjednotit , podle nějakého průměru.Nezapomenout na žádnou položku.Pojistka na úraz i blbost , fond oprav , spotřebu energie, nejasnosti s poplatky za odpad ,běžné léky a dopravu k odborníkům(u těchto dětí velice častou),školní aktivity, dopravu do školy , platby za ubytování studujících dětí ......je toho hodně.I ty mobily , počítače , řidičáky, úspory na alespoň kauci v prvním bytě po ukončení PP.A pak to nějak podepsat a rozeslat . Možná by se dalo začít právě těmi nadacemi.Je pravda že nemusí vědět o podhodnocení nákladů.Já jsem pěstoun,ale nikdy jsem si to vlastně nespočítala. Sem tam si k nějaké té kačce , díky svým aktivitám přijdu .Nemusím to tedy hrotit od výplaty k výplatě.Čas od času si zaplácnu nějakou tu díru v rozpočtu. Tím že to nemusím valit před sebou , mě ani nenapadlo že mi ty peníze ve skutečnosti nestačí.Až když se to před půl rokem začalo na této diskusi probírat tak mi to došlo.To co jsem si měla cpát do strožoku v posteli , dávám do aktivit dětí a často i do základních potřeb.A to bydlíme ve vlastním , nikdo nám nezdražuje nájem …Zřejmě málokdo z nezasvěcených ví , jak to doopravdy je.
Finance od státu nestačí ani malým dětem
(Jarmila, 3. 11. 2011 11:01)
Dítě s alergií,citovou deprivací,opožděným vývojem-bez nároku na zvýšení příspěvku,při přijetí mělo více než jeden rok.
Náklady,které jsem si pro sebe zapsala ve dvou letech dítěte(nyní se snížily o pleny,ale budou se zvyšovat o kroužky,školku,také se nám změní bydlení v paneláku za dům-kvůli přijatým dětem a plánování přijetí dalších se nevejdeme do bytu)-měsíčně-minimálně:
1700-pleny a další hygienické potřeby
1200-spec.strava+pití
1000-oblečení+zdravotní obuv
1100-voda,el.,nájem,popelnice,doprava-nafta,topení
1000-hračky,knížky,rehabilitační a výukové pomůcky,pastelky,nábytek,kočárek,autosedačka,odrážedlo,trojkolka,
houpačka,povlečení,masti,léky,vitamíny...
Celkem:
6000kč
Nepočítám podíl na opravách bytu,pořízení a opravách auta,dovolené,šetření a pak pořízení domu na úvěr apod.
Příjem:
3680-částka na potřeby dítěte
500-přídavky
Rozdíl:
-1820kč
Stanovisko MPSV k financování pěstounské péče
(Martin Pich martin.pich@tiscali.cz, 3. 12. 2011 8:24)